Poşet Üretim Tesisi Nasıl kurulur ?

POŞET ÜRETİM AŞAMALARI

POŞET ÜRETİM AŞAMALARI

Poşet Üretimi Nasıl Yapılır.

Poşet Üretimi üretilecek olan plastik torbaların cinslerine göre, uygun makinelerle yapılır. Poşet çeşitleri Alçak Yoğunluklu genellikle gıda torbaları, şeker, pirinç, gibi torbaları ve Esneklik oranı yüksek torbaları kapsar. Shrink filmler ve Streç filmler de bu grupta yer alır. Bu gruptaki torbalar ve poşetler için LDPE ve LLDPE linear bağlayıcı oranı yüksek granül hammaddeler kullanılır. İkinci Grupta pazar, manav, Market poşetlerini kapsayan hışır poşetler yer alır. Genellikle Tişört tipte (atlet poşet) poşetler , Gıda taşıma ambalajları gibi düz ve atlet kesim poşetleri kapsar. Hammadde olarak HDPE ve Polimer dolgulu kalsitler ile biyobozunur katkılar eklenebilmektedir. Diğer grupta ise bisküvi, kuruyemiş, gıda ambalajları olan PP Polipropilen poşetler yer alır.

POŞET CİNSLERİNE GÖRE POŞET ÜRETİM MAKİNELERİ NELERDİR ?

1. MAKİNE FİLM EKSTRUZYONU ÜFLEME İLE ŞİŞİRME MAKİNELERİDİR.

Bu makinelee Film üfleme makineleri de denilir. Market, pazar, manav Poşetleri için HDPE (Yüksek dansite Polietelen) uygun Extruderler seçilmelidir. Ekstruderlerin yapıları vida ve kovan bölümleri farklılıklar gösterecektir. Film cinsine göre tasarlanmış, 38 Kromoal veya 42 kromal vida ile Kovan, kule ve film sarım ünitelerinden oluşur. Makineler en az 4,5 metre yükseklikten başlar 15 metreye kadar kulesi olan makinelere kadar giden çeşitlere sahiptir. Yer seçiminde dikkat edilmesi gereken binanın yüksekliğidir. Orta düzey üretimler için 9 metre tavan yüksekliği idealdir. 6 metre yükseklikler için 55 lik ve 65 lik makineler uyum sağlayabilir. Extruderler SJ tipi olarak adlandırıldığı gibi özel tipleride mevcuttur. Vida çapları genellikle üretim kapasitesi ile doğrudan ilişkilidir. Örneğin 55 lik vidalar maksimum 55 kg. poşet filmi üretir. Bazı özel tasarımlarda kapasite artırılabilmektedir. Alçak ve yüksek yoğunluklu polietilene uygun makineler genellikle aynı boyutlardadır. PP polipropilen için Kanton tarzı makineler popülerdir. Kanton tarzı makinelerin yapısı kule yatay olarak yerleştirilmiş olmasıdır. Yükseklik önem taşımayan film üretim makinaları Kanton tarzı makinelerdir.

POŞET FİLMİ NASIL ÜRETİLİR ?

Film üretim makinesinin besleme kabına granülün koyulmasıyla makine bu granülü özel bir extruzyonla kalıba gönderir. Kalıptan yukarı doğru BORU şeklinde KAPALI FİLM üretilir. Film kuleden sarım ünitesine gelerek sarılır ve rulo hale gelir. Bu rulo poşet şeklinin ilk halidir. Rulolar baskı için baskı makinesine taşınır. Baskısız poşet için direk olarak kesim makinesine takılır ve kesilerek poşet elde edilir.

ÇOK KATLI POŞET NASIL ÜRETİLİR :

Çok katmanlı filmler AB, ABA , ABC, ABCD, şeklinde türlere ayrılır. 5 ve 7 katmanlı üretimler genellikle çoklu extruderlerin birleştirilmiş halinde üretilir. Kompozit filmler en az 2 katmandan oluşur. İç ve dış katmanları farklıdır. ABA filmler ise 3 katmandan oluşur, 2 katmanı aynı cins hammaddenin sıvanmasını, 1 katmanı ise farklı tip hammaddenin dolgusundan oluşur. ABC ise 3 farklı hammadde dolgusudur.
Eğer poşet üretilmeyecek sadece plastik film üretilecekse rulonun her iki tarafına da bıçak takılabildiği gibi tek tarafına da bıçak takılarak sarılmadan önce kesilir.

POŞET BASKI NEDİR ?

Poşet baskı işi bilinen ofset matbaalardan farklı olarak yapılır. En çok tercih edilen baskı makinası Flexo Bakı makinesidir. Flekso baskı hem ekonomik hemde klişelerin hazırlanması kolay ve ucuzdur. Flexo baskı makineleri renklerine ve tiplerine göre ayrılır. En çok tercih edilenleri Flaks tiplerdir. Bunlar genellikle yüksek hızlı baskı makineleridir. 2 renkten başlar 8 renge kadar baskı makineleri tercih edilir. Baskı makinesi seçiminde film kalınlıkları ve genişlikleri dikkate alınmalıdır. Açık ve kapalı tip flexo baskı makinesi seçiminde silindirler önem kazanacaktır. İkinci türde baskı makineleri ise Gravür baskı makineleridir. Bu makineler daha çok fotoğrafa yakın baskılarda tercih edilir. Gravür baskı makineleri rotatif tip ve klasik tip şeklinde ayrılır. Gravür baskı makinelerinin klişeleri ise flexo baskıya nazaran daha uzun sürede hazırlanır. Baskılı poşetler genellikle süpermarketlerin ve mağazaların tercihidir. Küçük işletmeler için kalıp masrafları ve miktarın az olması gibi nedenlerle en çok 2 renk baskılar tercih edilir.

POŞET KESİM MAKİNESİ NEDİR?
Poşet kesim makinası nedir diye sorduğunuzda adından anlaşıldığı gibi poşetleri keserek şeklini veren ve yapıştıran maki,nelerdir. Bu makineler yatay tiptir. Kullanım alanı olark 3 metreden 6 metreye hatta endüstriyel 15 metreye kadar yer kaplayan makineler mevcuttur. Poşet kesim makineleri düz kesim yapan makineler mağaza poşetleri için, kulplu poşetler için makineler, şeker, pirinç, bakliyat satışı için düz poşetleri kapsar. Düz kesim sadece alt mühürleme (yapıştırma yapar) yapar.
Atlet kesim makineleri market poşetleri, pazar ve manav poşetleri üretir. Full otomatik ekipmanlardır. Yarı otomatik kesim makineleri de mevcuttur ama tercih tam otomatik kesim makinelerinden yanadır.

KİLİTLİ POŞET NEDİR? KİLİTLİ POŞET NASIL ÜRETİLİR ?
Kilitli poşet kendinden kilitlenen poşettir. Bu tür poşetler için kullanılan film makineleri farklıdır. Bu poşetler Alçak dansite polietilenle imal edilir. Extruder yapısı alışılmıştan farklı olarak kalıba direk bağlanan bir veya 2 adet kilit üreten extruderden oluşur. Kısaca ana extruderin kalıp çıkışına kilit extruderi bağlantılıdır. Hazır olarak kilitli poşetleri üretmektedir. Film çıktığında direk kesim makinesine geçmektedir. Kesim makinesinde ise alt mühürleme ile tamamlanmaktadır. Ana film makinesi kulesinde kesim ünitesi tek tarafından (erkek ve dişi kilitleri) keserek ayırır. Direk filmden üretimlerde ayrı bir kilit extruderi kullanılır , kesim makinesinde kilit ve poşet birleştirilir. Bu yöntem daha masraflı olduğu için kafadan kilit üreten ana ünite daha kolay ve maliyet etkindir.

 

0 views